Tehnična služba
Tehnična služba v sodelovanju z vsemi organizacijskimi enotami skrbi za muzejska tehnična dela, in sicer:
- Ukvarja se s prepariranjem, konzerviranjem, restavriranjem ter dokumentiranjem muzejskih predmetov geološkega, rastlinskega in živalskega izvora, uravnavanjem mikroklimatskih razmer v depojskih in razstavnih prostorih. Skrbi za izobraževanje, posodabljanje delovne opreme in popularizacijo stroke.
- Z avdio, video in fotografsko tehniko dokumentira favno, floro in neživo naravo Slovenije, pripravlja slikovno gradivo za fotodokumentacijo muzejskih predmetov in muzejske dejavnosti ter sodeluje pri pripravi predavanj, multimedijskih predstavitev, razstav, publikacij in drugih zapisov na nosilcih zvoka in slike. Skrbi za foto in video arhiv.
- Skrbi za strojno in programsko računalniško opremo ter računalniški servis in svetovanje za potrebe matičnega muzeja.
- V sodelovanju s Kustodiatom za vretenčarje tehnično vodi Slovenski ornitološki obročkovalski center.
- Sodeluje pri izvedbi razstav in obrazstavnega programa, sodeluje pri nabavi opreme in storitev, skrbi za varnost, urejenost in čistost poslovnih prostorov ter sodeluje z vsemi organizacijskimi enotami tudi z drugimi nalogami, ki smiselno sodijo k opravilom tehnične službe.
- Svoje delo, zanje in izkušnje deli s strokovno javnostjo.
|
V našem muzeju potekajo nekatera stalna konservatorsko-restavratorska dela
Prepariranje skeletov
V Prirodoslovnem muzeju Slovenije hranimo za študijske in razstavne namene tudi skelete vretenčarjev. Ena od metod preparacije skeleta je tudi uporaba dermestidov.
-

Gojilnica s hrošči dermestidi
-

Hrošči dermestidi – ličinke in odrasli
-

lobanja malega sesalca po preparaciji z dermestidi in po čiščenju z ultrazvokom
-

lobanja malega sesalca po preparaciji z dermestidi in po čiščenju z ultrazvokom
Dermoplastike, preparacija kož
Dermoplastike vretenčarjev izdelujemo za prikazovanje v dioramah in na razstavah. Večino primerkov vretenčarjev pa shranjujemo v študijskih zbirkah in jih sprepariramo v obliki mehov ali ustrojenih kož.
Prepariranje žuželk
Zaradi velikega števila vrst žuželk in njihove variabilnosti zberejo raziskovalci pri raziskavah na terenu veliko število primerkov, ki jih je potrebno ustrezno preparirati in shraniti.
-

Prepariranje metuljev
Prepariranje rastlin
Za predstavitev rastlin na razstavah je enden najzanimivejših načinov tri dimenzionalno prepariranje.
-

Tridimenzionalno preparirana cvetova
-
-
-
Prepariranje in zaščita fosilov (paleontološko gradivo)
V laboratoriju za interno uporabo izvajamo osnovno preparacijo in zaščito fosilov Pri tem uporabljamo le osnovno preparatorsko orodje, kot so različne igle, skalpeli in električni vibracijski strojčki. Pri delu uporabljamo tudi različne binokularne mikroskope in povečevalna stekla (10 x povečava), ki omogočajo boljši in natančnejši pregled nad primerkom v preparaciji.Postopke prepariranje občasno predstavimo tudi na nekaterih razstavah delavnicah (npr. na sejmu Minfos v Tržiču).
-

Preparacija triasne ribe. Fotografija: Matija Križnar.
-

Preparacija aptiha. Fotografija: Matija Križnar
-

Prepariranje fosilov z osnovnim orodjem.
Izdelava replik fosilov, meteoritov in artefaktov
V zadnjih desetih letih si je Kustodiat za geologijo v sodelovanju s tehnično službo prizadeval usposobiti delavnico, v kateri bi lahko izdelovali najnujnejše geološke preparate - zbruske in obruse, preparirali fosile in izdelovali replike fosilov. Trenutno je v laboratoriju mogoča tudi izdelava kalupov (za odlitke), oziroma reprodukcij različnih fosilov (kosti vretenčarjev, hišice amonitov, kosti dinozavrov), meteoritov in artefaktov. Te reprodukcije se uporabljajo za različne muzejske delavnice ali razstave. Nekatere replike izdelujemo tudi za druge ustanove (muzeje, društva,…). Po potrebi opravimo tudi odlitke in replike fosilov in predmetov geološke dediščine tudi na terenu.
-

Barvanje replik fosilnih morskih zvezd. Fotografija: Matija Križnar
-

Replika odtisa dinozavra iz Istre. Fotografija: Ciril Mlinar Cic.
-

Silikonski odtis miocenske zvezde. Fotografija: Matija Križnar
Pomembna pridobitev v letu 1997 je bila vakuumska komora, v kateri je mogoče impregnirati kostne (in podobne) fosilne ostanke pod nizkim tlakom. Komoro (prototip) je skonstruiral in izdelal Institut Jožef Stefan, njen avtor je prof. dr. Jože Gasperič. S pomočjo komore smo preparirali tudi okostje mamuta in nekateri drugi kostni ostanki.

Pogled na komoro za impregnacijo mamutovih kosti. Ftografija: Ciril Mlinar Cic
Kontakt