Miška in slonček v muzeju obiščeta gorski svet

Na zalogi

Redna cena:

12.00 EUR

Kategorija:

V Prirodoslovnem muzeju Slovenije smo v mesecu juniju 2025 izdali novo knjigo za otroke z naslovom Miška in slonček v muzeju obiščeta gorski svet, avtorice Ljerke Trampuž. Knjiga je s svojima likoma miške in slončka ter vodnice Maje nadaljevanje prejšnjih sedmih knjig iste avtorice (Muzejska pripovedka ali Miška in slonček v Prirodoslovnem muzeju (2010); Miška in slonček pri gozdnih živalih (2015); Miška, slonček in muzejsko morje (2017); Miška, slonček in Ljubljansko barje v muzeju – Vlažni travniki (2020),  Miška, slonček in Ljubljansko barje v muzeju – Močvirje in barje (2021)), Miška in slonček v muzejski kraški jami (2022) in Miška in slonček v muzeju spoznavata žuželke (2024).

Opis

Nova knjiga  je namenjena otrokom od 7. do 10. leta starosti. Seveda pa je namenjena tudi mlajšim otrokom, če jih spodbudijo starši.

Vodnica Maja v tokratni knjigi miški in slončku ter tako vsem otrokom na poučen in tudi zabaven način predstavi rastline in živali, ki rastejo in živijo v svetu Julijskih Alp in so predstavljene v Alpski diorami, ki je del stalnih zbirk Prirodoslovnega muzeja Slovenije. Maja  uvodoma otrokom predstavi tudi višinske pasove v gorah, lišaje ter prilagoditve rastlin na rast v gorah, ogroženost rastlin v gorah in prilagoditve živali na življenje v gorah.

Besedilo je napisano razgibano, igrivo, duhovito, poučno in razumljivo majhnim otrokom. Bogato je opremljeno z izbranimi fotografijami, risbo in tudi ilustracijami velikega slovenskega ilustratorja Marjana Mančka in ilustratorke Anke Iskra.

Tudi nova knjiga je naravovarstveno ubrana in otroka spet uči pravilnega odnosa do narave. Hkrati pa ga opozarja na nevarnost spremenjenih podnebnih razmer in ga tako spodbuja k samostojnemu razmišljanju. Kot vse dosedanje knjige (v bistvu literarizirani vodniki), v otroku prebuja upanje, da za človeka in naravo še ni vse izgubljeno.

 

Izdal in založil: Prirodoslovni muzej Slovenije

Za izdajatelja: dr. Miha Jeršek

Besedilo: Ljerka Trampuž

Ilustracije: Marjan Manček

Ilustracija prereza lišaja: Anka Iskra

Risba višinskih pasov: Marjan Manček

Fotografije: Mojca Jernejc Kodrič (str. 28: planinski močerad; str. 43: alpski svizec – desno), David Kunc (str. 9, 34, 35, 40, 42, 45, 46, 47, 51 in 53: stalna razstava – alpska diorama; str. 25: stalna razstava – gozdna diorama in zbirka ptic; str. 27: muzejski preparat – noga gamsa; str. 39: dlakavi sleč), Tomaž Mihelič (str. 29: skalni plezalček; str. 31: zimsko obarvana belka; str. 32: ruševec samica in ruševec samec), Alenka Mihorič (str. 23: ruševni postavnež; str. 50: vednozeleni šaš),  Slavko Polak (str. 28: črno obarvani navadni gad), Špela Pungaršek (str. 11: rušje; str. 13: melišče; str. 17: skorjasti lišaj in grmičasti lišaj; str. 20: triglavska roža in vednozeleni gornik; str. 21: triglavska neboglasnica, Zoisova zvončica in navadni slečnik; str. 37: planika – levo; str. 38: lepi jeglič ali avrikelj, belo cvetoči alpski mak in rumeno cvetoči alpski mak; str. 45: alpska velesa in rumeni svišč ali košutnik; str. 46: navadni alpski zvonček; str. 48: Wulfenov jeglič; str. 52: navadni gad), Peter Skoberne (ovitek: gorska trata), Tomi Trilar (str. 17: listasti lišaj; str. 19: macesen; str. 20: skorjasti kamnokreč – listi; str. 22: rdeči ali gorski apolon; str. 23: planinski belin; str. 31: poletno obarvana belka; str. 43: alpski svizec – levo; str. 44: Clusijev svišč; str. 49: turška lilija) in Tom Turk (str. 33: planinska kavka; str. 37: planika – desno in murka; str. 39: skorjasti kamnokreč; str. 41: planinski srobot).

Strokovni pregled: Mojca Jernejc Kodrič, Špela Pungaršek in dr. Tomi Trilar

Jezikovni pregled: dr. Tomaž Sajovic

Zgodba sloni na stalni razstavi Alpska diorama, ki je nastala v tridesetih letih 20. stoletja. V Prirodoslovnem muzeju Slovenije so jo prenovili v letih 2018 do 2020. Avtorja svilenih modelov gorskih rastlin sta bila Slobodan in Stana Bogunović. Avtorji prenovljene diorame: Mojca Jernejc Kodrič, Urška Kačar, David Kunc, Špela Pungaršek, Staša Tome, Tomi Trilar, Barbara Vilhar in Al Vrezec.

Več o razstavi: www.pms-lj.si/razstava/alpska-diorama/

Grafično oblikovanje in prelom: Barbara Bogataj Kokalj, Studio Aleja d. o. o.

Tisk: Trajanus d. o. o.

Naklada: 500 izvodov

Ljubljana, 2025

Izid knjige je omogočilo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije

 

 

 

 

Skip to content