Z Juliano je najbolj tesno povezana znamenita Scabiosa trenta, trentarski grintavec, ki je postal simbol Kugyjevih mladostnih iskanj. To skrivnostno rastlino je v drugi polovici 18. stoletja našel Balthasar Hacquet (1739 ali 1740-1815), eden prvih naravoslovcev, ki so raziskovali našo floro. Opisal jo je v svojem delu Alpske kranjske rastline (Plantae alpinae Carniolicae) leta 1782 in zapisal, da raste v trentarskih gorah, dodal še risbo najdene rastline ter primerek nabral še za svoj herbarij.
Potem je trentarski grintavec skrivnostno izginil. Mnogi botaniki so ga zaman iskali. Skoraj sto let kasneje je tržaški botanik Muzio Tommasini opozoril mladega Kugyja na to še nerazrešeno uganko. Drobna, sloka prikazen, nežna, srebrno lesketajoca se caša, svetla, bela, cvetna obleka, vezena z zlatimi pestici! To ni bila cvetka - bila je kraljicna iz devete dežele. Obdana od vonja, neznanega in pravljicnega, je stala na starem, oblejenem pergamentu.
Ta podoba je Kugyja pripeljala v Trento, v kraljestvo Zlatoroga. Kasneje je žalostno zavzdihnil: "Vse, kar imajo redkih cvetic, so mi poklonile te gore. Le one, ki sem jo iskal - ne". Zmagal pa je trezen, hladen razum ucenjaka nad zasanjano dušo gorskega poeta.
Avstrijski botanik Anton Kerner trentarskega grintavca ni šel iskat v gore, ampak v Ljubljano, v zaprašeni herbarij Kranjskega deželnega muzeja, kjer je bil shranjen Hacquetov primerek. Ugotovil je, da je skrivnostna Scabiosa trenta cisto navadna bleda obloglavka ali beli copek (Cephalaria leucantha), ki raste na kraških gmajnah in prisojnem skalovju v submediteranskem flornem obmocju. V Sloveniji so njena nahajališca znana s Socerba, Movraža in Socerge. Trentarski grintavec je bil ostanek ali relikt iz toplejših medledenih dob, ko je submediteranska flora prodrla globoko v osrcje Alp. Ko pa so se podnebne razmere spremenile, je vecina teh rastlin propadla, ohranile so se le na najbolj ugodnih rastišcih. Zato je mogoce, da je Hacquet našel zadnje primerke te vrste, njegovi nasledniki pa ne vec, ker je medtem rastlina tu že izumrla. Beli copek v Juliani cveti v septembru in oktobru, s svojimi bledo rumenimi glavicastimi socvetji poživlja že odcvetele gredice. Rastline, ki rastejo v Juliani, je že Albert Bois de Chesne vzgojil iz devinskih semen.
Scabiosa trenta...Kugyjevo srce se le tiho smehlja...V svoji zvestobi veruje vanjo, pa najsi bo nedosegljiva...